Rozšírený rad suchobežných kompresorov

 
 
 
0.jpg 1.jpg 2.jpg
 
 
 
 

Rozšírený rad suchobežných kompresorov

Je pre Kaeser potešením, že môže predstaviť najnovšiu radu svojich suchobežných skrutkových kompresorov série CSG-2. Tieto dvojstupňové zariadenia sú dostupné už aj vo výkonnostných triedach od 37 do 90 kW a poskytujú prietokové množstvá stlačeného vzduchu od 4,8 do 12,7 m3/min pri tlakoch v rozmedzí od 4 do 10 bar. Spolu s existujúcimi modelmi DSG-2 a FSG-2 pokrývajú suchobežné kompresory od firmy Kaeser výkonovú oblasť od 4,8 do 50 m3/min, prípadne až 51,8 m3/min v prevedení s frekvenčným meničom.

Aby bola zaručená čo najefektívnejšia výroba stlačeného vzduchu v každom okamihu, systémy CSG-2 sú ideálnou voľbou pre aplikácie, kde sa požaduje tzv. kompresia za sucha. Užívatelia si môžu vybrať medzi verziami chladenými vzduchom alebo vodou a okrem toho si môžu zvoliť riadenie klasické, alebo pomocou zmeny otáčok bloku, t.j. zmenou dodávaného množstva stlačeného vzduchu podľa potreby prevádzky. V srdci týchto moderných zariadení sa nachádza kvalitný, dvojstupňový kompresorový blok (AIREND), ktorého rotory sú vybavené „ultra náterom“, ktorý odoláva teplotám až 300 °C. Nakoľko táto sofistikovaná povrchová úprava rotorov s mimoriadne vysokou životnosťou je vysoko odolná proti oteru, zostávajú bezpečnostné prvky, ako napr. tesnenie bloku doslova nezmenené aj po rokoch prevádzkovania. Vďaka tomu sa úmerne s časom nemenia výkonnostné parametre stlačeného vzduchu. Inými slovami, suchobežné skrutkové kompresory firmy Kaeser nespotrebovávajú po rokoch používania viac energie, ako to bolo pri ich prvom spustení, kedy boli nové. Táto povrchová úprava tak pomáha udržiavať celkové náklady na prevádzkovanie systému na minime. Vzduchom chladené systémy, ktoré sú navrhnuté pre použitie pri bežných teplotách do 45 °C, rovnako poskytujú veľký potenciál pre ďalšie dlhodobé úspory.

Spoľahlivosť a účinnosť umocňuje riadiaci systém Sigma Control fungujúci na platforme priemyselného PC. S využítím 20 meracích bodov je tento pokročilý systém schopný trvalo zhromažďovať údaje o teplote a tlaku, a tým garantovať optimálnu spoľahlivosť a kontrolu. Naviac, päť programovateľných riadiacich režimov dovoľuje presne prispôsobiť výkon kompresoru aktuálnej požiadavke na stlačený vzduch, a tým prináša ďalšie energetické úspory. Riadiaci systém suchobežných kompresorov Sigma Control sa dá rovnako pripojiť ku hlavnému, resp. nadriadenému systému riadenia dodávky stlačeného vzduchu a ku počítačovej sieti, a taktiež k diaľkovej diagnostike a diaľkovým monitorovacím systémom, ako je Kaeser Teleservis.

Ako by ste od popredného výrobcu stlačeného vzduchu, akým je Kaeser, asi očakávali, všetky kompresory CSG-2 sú poháňané prvotriednymi účinnými motormi triedy IE3. Aj keď používanie týchto typov motorov bude povinné až od 1. januára 2015, Kaeser už prešiel na ich používanie, aby jeho zákazníci mohli profitovať z ďalších energetických úspor už dnes. Štandardné vybavenie rovnako zahŕňa senzory PT 100 na meranie a monitorovanie teploty vinutia motora. To umožňuje plné využitie maximálnej spínacej frekvencie motora a minimalizovať voľnobehy.

Tieto výhody, spojené s radom ďalších technických fínt, zabezpečujú, že každá jednotka spĺňa vysoký štandard kvality Kaeser. Napríklad, použitie rotorov z nehrdzavejúcej ocele v druhom kompresnom stupni pomáha zabezpečovať kvalitu stlačeného vzduchu a podstatné predĺženie životnosti. Taktiež nasávanie vzduchu je regulované hydraulickým ventilom, teda už nie je nutné, aby sa pneumatická membrána pravidelne vymieňala. To pochopiteľne šetrí tak náklady na servis, ako aj skracuje čas odstávky. Navyše, použitie bezvláknových pulzných tlmičov udržuje straty tlaku na absolútnom minime, a tým následne udržujú trvalú kvalitu stlačeného vzduchu bez kontaminácie.

V neposlednom rade, séria CSG-2 pokračuje v tradícii firmy Kaeser, ktorou je bezpochyby veľmi tichá prevádzka. S využitím najnovšej počítačom podporovanej technológie sú vývojári zo spoločnosti Kaeser schopní presne analyzovať všetky zdroje zvuku a zabezpečiť, aby tieto všestranné systémy pracovali na čo najnižšej zvukovej hladine.

Nové suchobežné skrutkové kompresory CSG-2 firmy Kaeser sú kombináciou predĺženej životnosti a nemeniacej účinnosti s konštrukciou šetrnou k životnému prostrediu.

Autor: Ing. Roman Potrok, Ing. Ladislav Szabó
Technické informácie: Kaeser Report 1/2012