Stlačený vzduch v dvojitom balení

 
 
 
0.jpg 1.jpg 2.jpg
 
 
 
 

Stlačený vzduch v dvojitom balení

Priestorovo nenáročný tandem od firmy Kaeser je možno na prvý pohľad nekonvenčná myšlienka. V skutočnosti tento koncept zariadenia na výrobu stlačeného vzduchu v množstve až 5 000 m3/h potrebuje len 10 m2 zastavanej plochy.

Nie je to len záprah dvoch kompresorov, ktoré môžu pracovať samostatne, ale je to zdroj  stlačeného vzduchu v novom sviežom dizajne, ktorý pri správnej kombinácii zabezpečí používateľovi celú spotrebu stlačeného vzduchu. Napríklad: kompresor Kaeser HSD831-SFC je  zložený z kompresora A so štandardnou reguláciou a s motorom 200 kW a z kompresora B s frekvenčnou  reguláciou a s 315 kW elektromotorom. Tento „TANDEM“ je schopný plynule dodávať stlačený vzduch s tlakom 7,5 bar od 700 m3/h do 5 150 m3/h. Na veľtrhu obrábacej techniky EMO v  talianskom Miláne sa stretol s veľkým záujmom verejnosti.

Nová koncepcia

Špecifický výkon celého zariadenia sa pohybuje pri magickej hranici 6 kW/(m3/min.). Teda na vyrobenie 1 000 m3/h spotrebuje kompresor Kaeser HSD831-SFC len 100 kW/h elektrickej energie. Kompresor váži síce 10 ton, ale uspokojí sa s plochou s rozmermi (š x d x v) 4,4 x 2,2 x  2,4 m. Priaznivý vplyv na životné prostredie má aj hladina hluku, ktorá sa pohybuje na hranici 75 dB(A).

Každé zariadenie „HSD“ sa skladá z dvoch úplných kompresorových zariadení. Táto koncepcia umožňuje pomocou nekomplikovaných štandardných komponentov a bez náročných drahých hnacích systémov a prevodov dosiahnuť vysokú hospodárnosť a mimoriadnu  spoľahlivosť. Konštruktéri u Kaesera skombinovali dva menšie kompresory na pôdorysnej ploche jedného väčšieho. Tieto menšie zariadenia sú v oblasti čiastočného zaťaženia  pružnejšie a hospodárnejšie než zodpovedajúce veľké zariadenie.

V nových modeloch „HSD“ je k dispozícii všetko zdvojené a v jednej priestorovo úspornej skrini. Dva bloky skrutkového kompresora s energeticky úspornými rotormi, s optimalizovaným „SIGMA  PROFILOM“ a dva hnacie motory triedy EFF1. Riadenie kompresora A a B zabezpečujú vlastné  riadiace systémy „SIGMA CONTROL“. Svojou HW a SW výbavou patria do kategórie  priemyselných PC. Každý z nich sa dá samostatne napojiť na nadriadený riadiaci systém, napr. pomocou Profibusu. Chladenie každej tandemovej jednotky je samostatné a nezávislé. Nové chladiace výmenníky sú dimenzované tak, aby minimalizovali nárast teploty výstupného stlačeného vzduchu voči okoliu.

Viac výhod v jednom balení

Nové skrutkové kompresory Kaeser HSD ponúkajú výkon, silu, spoľahlivosť a všestrannosť v  jednom balení. Tento priestorovo nenáročný tandem je jednoducho „Dobrý nápad“. Vysoký výkon  a výborný regulačný rozsah s nízkou spotrebou energie je predpokladom rýchlej návratnosti  vynaložených prostriedkov.

Vnútro zariadenia Kaeser HSD SFC 515